Krótka historia cegielni Patoka

Krótka historia cegielni Patoka

Centrum Klinkieru jako firma i ludzie ją tworzący od lat współpracuje z jedyną w swoim rodzaju cegielnią z Polski.
W erze masowej produkcji i nowoczesnych technologii, jej historia wyraźnie odcina się swoją tradycją i unikatowym podejściem do materiału.

W urokliwym, małym zakładzie ceramicznym w Patoce, który istnieje od ponad 140 lat, rzemieślnicy najwyższej klasy tworzą niepowtarzalny klinkier, zachwycający kolejne pokolenia miłośników pięknej architektury.

Produkcja klinkieru w Patoce sięga końca XIX wieku. Do dzisiaj cegielnia korzysta z lokalnych złóż wysokogatunkowej gliny. Sercem zakładu jest piec Hoffmana z 1875 roku. Składa się on z 16 połączonych komór, tworzących zamknięty okrąg. Ogień stopniowo przechodzi przez te pomieszczenia, wypalając kolejne partie ręcznie układanych cegieł i bruków. Doświadczeni palacze czuwają nad tym osiem dni, kontrolując temperaturę i czas wypalania, co wpływa na kolor i fakturę klinkieru. Dodatkowo precyzyjne dawkowanie spalanego w piecu węgla ma wpływ na charakterystyczne odkształcenia gotowych wyrobów.

Co roku z cegielni wychodzi kilka milionów cegieł i bruków. Część produkcji to specjalne zamówienia, przeznaczone do prac przy bezcennych zabytkowych obiektach. Pracownicy z Patoki potrafią odtwarzać unikalne odcienie i strukturę materiałów, używanych przy budowie architektonicznych pereł, takich jak zamki, pałace czy mosty. To właśnie w Patoce powstają jedyne w Polsce kształtki klinkierowe do budowy kolumn.

Produkty z cegielni Patoka cieszą się ogromnym uznaniem wśród klientów zagranicznych, szczególnie z Niemiec i Holandii. Mają także szerokie grono wielbicieli wśród architektów, którzy wykorzystują ich piękno nie tylko w nowych, prestiżowych projektach (np. budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Szkoła Filmowa w Łodzi), ale również podczas renowacji reprezentacyjnych i historycznych miejsc (Zamek Królewski na Wawelu, Klasztor na Jasnej Górze, Zamek w Malborku).

All comments

Leave a Reply