Ogrodzenie z klinkieru - wszystko co trzeba wiedzieć!

Ogrodzenie z klinkieru - wszystko co trzeba wiedzieć!

Ogrodzenia wykonane z klinkieru reprezentują zarówno elegancję, jak i praktyczne rozwiązania. Bez względu na wybór między tradycyjną cegłą (przy tworzeniu ogrodzenia od podstaw) a klinkierową płytą (przy modernizacji już istniejącej konstrukcji), starannie wykonane ogrodzenie klinkierowe stanie się ozdobą domu i otoczenia. Warto dopasować zarówno typ jak i kolorystykę cegły do otoczenia powstającego ogrodzenia.

Zacznijmy od podstaw czyli fundamentu. 

Jeśli chodzi o fundament pod mur z klinkieru, niewielkie ogrodzenia o wysokości 30 cm nie wymagają pełnego fundamentu. Wystarczy, że podmurówka będzie zagłębiona w gruncie na około 50-60 cm. Natomiast w przypadku planowania muru o wysokości 1,5 m, warto zejść z poziomem fundamentu do głębokości przemarzania gruntu, zależnie od regionu, co wynosi od 0,9 do 1,1 m. Szerokość podmurówki powinna być nieco mniejsza od szerokości muru, różnica wynosząca około 3-5 cm z każdej strony. Na przykład, dla muru o szerokości 25 cm, szerokość podmurówki może wynosić 20 cm. Podmurówka powinna wystawać ponad poziom gruntu o około 5-10 cm. W okolicy podmurówki warto usunąć ziemię na głębokość i szerokość szpadla i zastąpić ją żwirem. Taka opaska pozwoli na skuteczne odprowadzanie wilgoci z okolic fundamentu i zachowanie muru klinkierowego w czystości. Przed umieszczeniem pierwszej warstwy cegły klinkierowej na podmurówce, zaleca się wykonanie izolacji poziomej, np. za pomocą papy, folii lub izolacji w płynie.

Idąc w górę.

Wybierając cegłę do budowy ogrodzenia z klinkieru, można wybierać spośród różnych typów cegieł, takich jak perforowana, szczelinowa lub pełna. Z ekonomicznego punktu widzenia warto wybrać cegłę perforowaną lub szczelinową, a jedynie niezbędne elementy, takie jak zakończenia i zwieńczenia, mogą być wykonane z cegły pełnej. Istotnym aspektem podczas konstrukcji ogrodzenia z klinkieru jest poprawne spoinowanie, najlepiej na tzw. pełną spoinę. Jest to szczególnie ważne, ponieważ woda stanowi główne zagrożenie dla konstrukcji z cegieł perforowanych, a niedokładne spoinowanie może doprowadzić do uszkodzenia cegły lub powstania wykwitów.

Kilka istotnych spraw o których trzeba pamiętać podczas stawiania ogrodzenia:

  • Nie jest konieczne uzyskiwanie pozwolenia na budowę przy tworzeniu ogrodzenia, ale jeśli ma ono wychodzić na ulicę lub drogę publiczną, należy zgłosić ten fakt do odpowiedniego urzędu 30 dni przed rozpoczęciem prac.
  • Ogrodzenie między sąsiednimi działkami nie wymaga zgłoszenia, o ile jego wysokość nie przekracza 2,2 m.
  • Bramy i furtki nie powinny otwierać się na zewnątrz i nie mogą mieć progów utrudniających przejazd osobom niepełnosprawnym.
  • Minimalna szerokość furtki wynosi 90 cm, a bramy wjazdowej 240 cm.
  • Ogrodzenie nie może przekraczać granic działki.

Po niezbędne cegły, zaprawę i wyliczenia zapraszamy do Centrum Klinkieru Katowice.